Základní péče o pleť

Věřím, že snad pro všechny, kdo jste navštívili mé stránky, je péče o pleť důležitá. Spousta z vás si v této činnosti určitě našla vášeň a vytvořila své vlastní kosmetické rituály. Pojďme si však společně zopakovat, doplnit základní kroky v péči o pleť. Proč je dělat a proč pro nás můžou být přínosné. Vezmeme to velmi zlehka a jednoduše.

Napíšu vám tu řádky, které se mnou souzní, ale je jasné, že někdo na péči o pleť může mít odlišné názory. Proto si v následujících odstavcích najděte to své. Ujistěte se v jednotlivých krocích a doplňte informace, které vás doposud míjely.


Poznejte svou pleť! Najděte to, co právě jí sedí. 
Neexistuje univerzální návod pro všechny.
A v tom je ta krása. 


Možná to bude chvíli trvat, ale věřím, že nakonec se dostanete do fáze, kdy najdete ty správné postupy a Vaše pleť bude spokojená. A hurá rovnou na to!


Existuje spousta návodů, jak na správnou péči o pleť. Za mě? Opět musím napsat, ať si ze všeho vytáhnete to své. Néé všem musí sedět jednotlivé postupy a rady. To, co sedí Vaší kamarádce, nemusí sedět Vám. Každý máme jiný typ a stav pleti. Každý jsme individuální bytost a takto bychom měli přistupovat i k naší pleti a k péči o ní.

Vím, že spousta lidí má dané ranní a večerní rutiny. Každý den stejné. Není na tom rozhodně nic špatně, pokud vám vše vyhovuje. Já ke své pleti každopádně přistupuji krapet jinak. Poslouchám její aktuální potřeby a vnímám její změny především v rámci ženského měsíčního cyklu. Ano, chápete to správně, měním rutiny dle svého cyklu. Někdy se pleť více mastí, někdy je náchylná na dehydrataci. Někdy ji svědčí více aktivní látky, jindy bychom ji měli spíše jen chránit. Vedle cyklu beru určitě ohled i na roční období a na cirkadiánní rytmy v kůži. Tyto periody jsou pro mě podstatné a na jejich proměnách zakládám většinu své péče. Takže třeba i tyto postupy můžete vyzkoušet.

Teď ale už obecně k péči. Nejsem si úplně jistá, zda ji rozdělovat na večerní a ranní rutinu, ale tak zkusíme to...

VEČERNÍ RUTINA

🌸 Základ večerní rutiny je tvořen zejména ODLÍČENÍM PLETI od make-upu a jiných malovátek a následným ČISTĚNÍM. Některé produkty zvládnou oboje, ve spoustě případů však musíte sáhnout po dvou produktech. Zejména pokud se více líčíte. Na odlíčení pleti můžete zkusit nějaké odličovací mlíčko, olej, balzám či micelární vodu. Důkladné vyčištění pleti může poskytnout čistící gel či pěna. Toto je však jen takové základní rozřazení. Na trhu je nespočet výrobků, které jsou sestavené různými způsoby.

Chtěla bych však zmínit pár důležitých bodů, které mě momentálně napadají:

1. Pokud používáte micelární vodu, nenechávejte ji na obličeji či jí nedočišťujte pleť. Úplně zjednodušeně - obsahuje látky, které by neměly zůstávat na pleti.

2. Jestliže máte sušší typ pleti, citlivý nebo náchylný k dehydrataci, nemusíte používat gely a pěny. Můžete sáhnout po nějakém odličovacím, čistícím mlíčku, které doplníte např. pleťovou vodou.

3. Dvoufázové čištění pleti není nutností.

4. Pokud nepoužíváte make-up můžete hned sáhnout po čistícím produktu.

5. Voda z vodovodu pleť neodlíčí ani nevyčistí.

6. Při používání olejů, můžete zkusit čistý rostlinný nebo hydrofilní, který na pleti vytvoří emulzi a pleť po něm nezůstane mastná.

7. Správně zvolené tuhé mýdlo může některým typům pleti sednout, zejména velmi mastné problematické.


🌸 Po odlíčení a čištění pleti přichází na řadu TONIZACE PLETI. Někdo tento krok bere jako takové lehké dočištění pleti od kožního mazu atd. Na řadu teď přichází veškerá tonika, pleťové a květové vody, hydroláty, které pleť dočišťují, tonizují, připravují pleť na aplikaci dalších produktů (aby se lépe vstřebávaly a podobně).

U tohoto tématu je dobré zmínit, že jednotlivé značky nejsou v tomto názvosloví kosmetických výrobků jednotné. Ledabyle se zaměňují tonika s pleťovými vodami a pleťové vody s květovými a podobné případy. V jejich složení můžete najít aktivnější suroviny, které třeba pleť hydratují. Ale nee každý výrobek to tak má. Výrobky můžou, ale nemusí obsahovat alkohol. Ale pozor, není alkohol jako alkohol. Bude rozšířenější článek!

🌸 Předešlé kroky krásně připravily pleť na HYDRATACI a VYŽIVU. Zde přichází na řadu naše oblíbená séra, krémy, oleje, balzámy... Důležitou informací, kterou v tento moment musím opět zmínit je, že jakékoliv produkty na bázi olejů a másel nejsou hydratační. Tudíž se musí minimálně nanášet na navlhčenou pleť. Jak je to s hydratací pleti si můžete přečíst ve článku, který jsme daly dohromady s Míšou z Netoxické domácnosti. Ve článku je zmíněno snad vše důležité. Nebojte, článek v podobném stylu najdete už brzy i u mě na webu, ať to tu máme vše hezky pohromadě. 

V rámci výživy můžete sáhnout i po produktech s nejrůznějšími aktivními složkami, které se specializují na určité pochody v kůži (např. anti-age péče). Do této části spadá samozřejmě i péče o oční okolí.


Jsem názoru, že ranní rutina začíná již kosmetickou péčí předešlého dne večer.


RANNÍ RUTINA

🌸 RANNÍ ČIŠTĚNÍ pleti může probíhat dvěma způsoby. Někdo zase sáhne po čističi, který používal večer (nebo po jiném). Není to špatně. Poté klasicky tonizace. Někdo používá pouze tonizační produkt, kterým pleť jen lehce otře a "čištění" je dokončeno. Druhou metodu bych doporučovala zejména těm, kdo trpí na neustálou dehydrataci a má obecně sušší citlivější pleť. Zároveň je zase nutné podotknout, že micelární vodu v tomto případě raději ne a pokud ji používat opravdu chcete a nic vás nepřesvědčí, tak opět opláchnout vodou.

🌸 HYDRATACE a VÝŽIVA pleti, včetně oční péče. Sem s nejrůznějšími denními krémy, séry, oleji a balzámy. I aktivnější produkty můžete použít, ale nezapomínejte na to, že Vaše pleť je během dne spíše v ochranném režimu a neregeneruje tolik jako večer a v noci.

🌸 A na závěr ranní péče - OCHRANNÝ SLUNEČNÝ FAKTOR. Kolem ochranných krémů je pořád nějaký humbuk, vnímáte to? Je na každém, zda bude na závěr své rutiny aplikovat ochranný krém proti UV paprskům. Pokud Vám vyhovuje pouze v případě, že jdete ven, tak ho aplikujte pouze tehdy. Pokud ho chcete nosit celý den, tak budiž. A pokud ho nechcete aplikovat vůbec, nechávám to na Vás. Každopádně je důležité zmínit, že ochrana pleti opalovacími přípravky má vliv na fotostárnutí kůže, na hyperpigmentaci a další problémy a nemoci kůže. UVB záření dopadá na Vaši pleť, když svítí sluneční paprsky, UVA záření (které je právě zodpovědné za předčasné stárnutí kůže) se dostanou k Vaší pleti i při zamračeném deštivém počasí a nefiltruje ho ani sklo. Takže je to vše na Vás. Na toto téma chystám další speciální článek, můžete se těšit. Po těchto krocích můžete samozřejmě přejít k líčení.


Své rutiny samozřejmě můžete obohatit o nejrůznější extra péče v podobě peelingů, masek, masáží...


Najděte si správnou péči právě pro tu svoji pleť.

0 komentářů:

Okomentovat