pondělí 16. března 2020

Čištění pleti

CO SE DĚJE NA PLETI PŘI ČIŠTĚNÍ?

U procesu čištění pleti dochází za pomoci tenzidů k odstranění kožního ochranného filmu a k narušení pH bariéry. Naše pleť je po použití přípravku najednou „nahatá“ a je více náchylná k poškození a zánětům. Můžou do ní lépe prostupovat bakterie a jiné nežádoucí látky. Čištění pleti je však zásadní při péči o pleť!

Např. tvrdý čistič (třeba na bázi SLS) silně narušuje kožní bariéru, může způsobit ztrátu vody z pokožky (TEWL) a taky ztrátu přirozených hydratačních a ochranných faktorů a lipidů (NMF). Jemnější čistič pleť taky do značné míry narušuje, ale je ke kůži o hodně šetrnější.  

Obecně se doporučuje volit čistič s vyváženějším pH. Co je to vyvážené pH? Hodnota pH zdravé pleti se pohybuje v rozmezí 4,5-5,5 (mírně kyselé). A proto bychom měli i čistič volit v tomto rozmezí. Klasická mýdla třeba bývají více zásaditá (až kolem pH=9). Neznamená to však, že pravá mýdla nemůžou některému typu pokožky sednout a vyhovovat. Každý čistič svým vlastním způsobem méně či více narušuje ochrannou bariéru a pH pleti.

V rámci složek klasických mýdel mluvíme o tucích, které jsou zmýdelněny hydroxidem sodným či hydroxidem draselným (např. sodium/potassium cocoate). Když máte ve složení výčet olejů a za nimi hydroxid sodný/draselný, tak všechny předchozí oleje jsou zmýdelněné. Oleje se dají přidávat i později. Nachází se v INCI až za hydroxidy. 

Více o zmýdelnění naleznete v tomto příspěvku.  

Metoda, která snad vůbec nenarušuje kožní bariéru a pH pleti, využívá rostlinných olejů a másel. V tomto případě se jedná o čištění na principu “nepolární olej rozpustí nepolární nečistoty” bez většího zásahu do pleti. O metodě čištění oleji se více můžete dozvědět ZDE. Tato metoda však není pro každého.

Ráda bych k tomuto tématu ještě přidala fakt, že voda vysušuje. Takže jakmile používáte společně s přípravkem k odlíčení a čistění pleti vodu, tak se pleť přirozeně vysušuje. Je to nejen kvůli tomu, že má naprosto jiné pH jak pleť, ale především kvůli tomu, že ve většině případů dáváte na pleť tvrdou vodu. Tvrdá voda obsahuje nejrůznější minerály (např. Mg, Ca), které pak např. společně s mýdlem vytváří soli, které pleť taktéž vysušují. Takže pozor na to!


CO TO JSOU POVRCHOVĚ AKTIVNÍ LÁTKY? 
JEJICH ROZDĚLENÍ A FUNKCE.

Ve většině čistících výrobků však najdeme nejrůznější povrchově aktivní látky. 

Povrchově aktivní látka – TENZID je obecně organická sloučenina, která má schopnost hromadit se na fázovém rozhraní soustavy a snižovat její mezifázovou energii. Usnadňuje tím rozpuštění a odstraňování nečistot. A my vidíme pěnu. Molekuly tenzidů jsou typické svou polární i nepolární povahou (část řetězce je polární a část nepolární). Nepolární část se pak váže na nepolární část soustavy (nečistoty na obličeji, maz) a polární na polární část (voda). A vytváří se tzv. micely, které jsou schopny dostat nečistoty z pleti.


Proces odstraňování nečistot z pleti

I obyčejné tuhé či tekuté mýdlo je tenzid. Jeden ze základních. Dále se tenzidy dělí na aniontové, kationtové, amfoterní a neiontové. A je jich spoustu, co si budeme. Některé jsou agresivnější a některé zase jemnější.

🛀 Aniontové tenzidy jsou nejrozšířenější. Ve vodě mají záporný náboj a patří sem např. sodium laureth sulfate.

🛀 Kationtové tenzidy se hojně používají ve vlasových kondicionérech. Ve vodě mají kladný náboj. Patří sem např. cetyltrimethylammonium bromide. Děsivý název, já vím.

🛀 Amfoterní tenzidy se řídí podle pH vodného roztoku. Můžou mít jak kladný, jak záporný náboj. V této skupině je např. cocamidopropyl betaine.

🛀 Neiontové tenzidy jsou z výše uvedených ty nejjemnější. Neionizují. Patří sem např. coco-glucoside.


Skupiny tenzidů: 
Pravá mýdla – slovní spojení sodium/pottasium -ate nebo rostlinný olej + hydroxid; pění
Sulfátysodium lauryl sulfate, sodium laureth sulfate, ammonium laureth sulfate; velmi silné tenzidy, můžou pokožku až vysušovat/dehydratovat, hodně pění, obsaženy zejména v konvenční kosmetice
Glykosidydecyl glucoside, coco glucoside; jemné tenzidy, využívá jich přírodní kosmetika (celý článek na téma glykosidů zde).
Tenzidy na bázi cukrusucrose cocoate; velmi jemné
Isethionátysodium cocoyl isethionate, sodium lauroyl methylisethionate; mírné tenzidy
Amfoterní tenzidycocamidopropyl betaine, sodium cocoamphodiacetate; mírnější tenzidy

… a další skupiny

Tenzidy najdeme v pěnách, gelech, mýdlech, emulzích, hydrofilních olejích, micelárních vodách a dalších produktech. Bez tenzidů většinou bývají pleťová mléka, oleje, pleťové vody/tonika a květové vody. Ale myslím, že můžete potkat např. i pleťové mléko s tenzidy. Není to striktně dané.


JAKÁ METODA ČIŠTĚNÍ NA JAKÝ TYP PLETI?

V následujících odstavcích najdete pouze má doporučení, tipy a zkušenosti, které mám.

Nejdříve bych začala kosmetickými výrobky, které prodávají konvenční značky. Většina čističů je na bázi agresivních tenzidů, které Vaši pleť vysušují, dehydratují a poškozují. A později je pak velmi náročné pleť vrátit opět do normálu a rovnováhy. Proto tyto výrobky nedoporučuji žádnému typu pleti. Přijde mi absolutně zbytečné je takto dráždit.

Pak tu máme klasická mýdla. Buď tuhá či tekutá. Má pokožka je přirozeně smíšená až mastná a zvládá je velmi dobře. Proto je doporučuji spíše na tyto typy pleti. Na suchou, citlivou bych je doporučila vyzkoušet a když by neseděly, tak odložit a sáhnout po jiném produktu.

Voda - jedno velké téma v rámci péče o pleť. Výrobky používané dohromady s vodou doporučuji taktéž spíše na mastnější typy pleti. Ona prostě vysušuje, a i mastnou pleť někdy dokáže nehezky poškodit. Zda ji chce používat někdo, kdo má sušší typ pleti, tak k ní doporučuji aspoň výrobek s extra jemnými tenzidy. Ale i tak si na ni dávejte pozor!

Jsem zastánce toho, že čím je pleť sušší a citlivější, tím jemněji bychom ji měli čistit. Měli bychom vynechat výrobky na bázi silných tenzidů a ty, které se kombinují s vodou. Na sušší a citlivější pleť raději doporučuji pleťová mléka. Naopak mastná pleť většinu pleťových mlék moc nemusí. Přijde si po nich nedostatečně vyčištěná a upatlaná.

Olejová metoda čištění je snad pro každého. Ale je velmi důležité zvolit ten správný olej pro daný typ. Sušší pleť by měla sáhnout po oleji s vyšším obsahem kyseliny olejové a mastnější pleť zase vsadit na oleje s větším množstvím kyseliny linolové. Více informací o této metodě ZDE. Na bází olejů jsou vystavěny ještě hydrofilní oleje (neplést si). Tyto kosmetické produkty taky obsahují povrchově aktivní látky, takže je u nich potřeba sledovat složení, zda se nejedná o nějakou dráždivou nehezkou surovinu.

Pleťové vody a tonika jsou vhodná na dočištění pleti. Tonikum s alkoholem pro mastnější/smíšené typy pleti, ostatní raději bez alkoholu. Micelární voda není vhodná na čištění pleti!

A to by bylo o čištění prozatím vše. V případě otázek se na mě klidně obraťte. Pište na InstagramFB skupinu či na e-mail kapkakrasy@gmail.com. A třeba na vše společně přijdeme! 

0 komentářů:

Okomentovat