Zvládli jste již upravit své kosmetické rutiny a přizpůsobit je chladnějším dnům podzimu a zimy? Najeli jste na jemnější čištění pleti, abyste se vyvarovali pnutí a dehydrataci pleti. Využíváte účinků extra hydratačního séra, které dokonale spolupracuje s výživným ochranným krémem. Dokonce jste přidali i olej nebo balzám do své rutiny, ale máte pocit, že to pořád nefunguje? Že Vaše pleť zkrátka nedostává to, co potřebuje a co si zaslouží, ale nemůžete přijít na to, jak ji ještě více podpořit? Pokud je toto váš případ, věřím, že po dnešním článku již vše dopilujete a bude vše ve vaší skincare báječně fungovat.
CO PLEŤ PRIMÁRNĚ POTŘEBUJE, ABY BYLA DOBŘE OPEČOVÁNA?
Ráda bych se ale ještě vrátila k úplným začátkům, aby vám následující doporučení dávalo smysl. A nebude to o ničem jiném než o naší milované kůži. Většina z vás již ví, že pleť potřebuje opečovávat jak hydratačními, tak výživnými surovinami. Když se řekne "hydratační surovina", můžeme si jednoduše představit "houbu". Když je pak taková houba ve styku s vodou, tak ji nasákne a drží ve své struktuře. A stejně tomu tak je i u kosmetiky. Hydratační suroviny mají tu schopnost, že jakmile se dostanou do vrstev pleti, tak „vcucnou“ vodu do své struktury a tím podporují hydrataci a šťavnatost pleti. Proto by se např. hydratační séra měla aplikovat na navlhčenou pleť, aby kromě vodných složek (co jsou obsažené v produktu), mohla hydratační surovina pracovat i s vlhkostí aplikovanou předem na pleť. Je to důležité zejména proto, aby produkt využíval vodu dodanou mimo naši kůži a nepracoval tolik s vodou obsaženou v naší kůži (např. ji nevytahoval z hlubších vrstev a podobně).
Na druhou stranu tu máme nejrůznější krémy, ale i oleje a másla. Oleje a másla jsou tvořeny tuky a krémy mají většinou emulzí charakter. Jsou tvořeny vodnými/hydratačními surovinami i tukovými. Díky emulgátorům se pak tyto dvě skupiny látek dokáží spojit a vytvořit společně s dalšími látkami krém. Tukové složky utěsňují vlhkost v pleti, vyživují ji, regenerují a ochraňují. Když to napíšu velmi zjednodušeně. Samozřejmě, že v krémech a bezvodých produktech mohou být i jiné kosmetické ingredience kromě zmíněných (např. extrakty, esence, aktivní látky atd.).
Toto všechno dává ohromný smysl, protože i naše přirozená ochranná vrstva pleti má emulzní charakter tzn. že ji tvoří jak vodné složky, tak tukové. A proto bychom ji měli poskytovat to, na co je zvyklá. Nevymýšlet kraviny jako používání pouze olejů bez hydratace a podobně. Doufám, že mě za tuto poznámku nikdo „nesežere“, je to pro některé jedince velmi citlivé téma.
JAK MŮŽU SVOU PLEŤ V CHLADNÝCH DNECH VÍCE PODPOŘIT?
Pokud jste již ztracení, rutina ne a ne fungovat, pleť se vám zdá pořád taková sušší, že jí zkrátka něco chybí, vyzkoušejte produkty s obsahem ceramidů! Ceramidy jsou mastné molekuly, které mají důležitou funkci při vytváření a podpoře kožní bariéry. Co je na nich nejbáječnější je to, že se zcela přirozeně vyskytují v naší kůži. Napomáhají jí s hydratací, napravují suchou, svědivou, šupinatou i popraskanou pokožku. Chrání pokožku také před vnějšími škodlivými vlivy, jako jsou bakterie, alergeny a znečištění. Přispívají k udržení pružnosti pokožky. Obsah ceramidů v pokožce bohužel s věkem klesá. Jejich množství v pleti může být snižováno i nevhodnou kosmetickou péčí.
Ceramidy fungují jako taková „malta“ mezi cihlami (představte si kožní buňky), která podporuje soudržnost kůže a její celkové zdraví. To znamená, že ceramidy můžete do svých rutin zařadit pokaždé, pokud máte pocit, že zápasíte s narušenou kožní bariérou. Udělají vše proto, aby ji opět obnovily a tím pleť uvedly do rovnováhy.
Ceramidy tvoří až 50 % lipidů stratum corneum. Jsou to molekuly, které jsou tvořeny aminoalkoholem sfingosinem, na který jsou navázány dva dlouhé řetězce mastných kyselin. Hlava ceramidu je polární (slučitelná s vodou) a řetězce nepolární (navazují se na tuky).
Zdroj: https://www.seppic.com/en/understand/what-are-ceramides-what-are-their-benefits |
V JAKÝCH PŘÍRODNÍCH PRODUKTECH CERAMIDY NAJDEME?
🌿 KVÍTOK PLEŤOVÉ SÉRUM KOMPLEX CERAMIDŮ a PREBIOTICKÝ KRÉM S CERAMIDY
Pleťové ceramidové sérum od slovenské značky Kvítok je na vodní bázi, takže je lehké a dobře se vstřebává do pleti. Jeho schopností můžou využívat všechny typy pleti ráno i večer.
Prebiotický krém s ceramidy Dvojitá ochrana obsahuje ceramidový komplex voda-fosfolipidy-sfingolipidy. Krém je vhodný i pro tu nejcitlivější pleť, která potřebuje obnovit kožní bariéru, hluboce regenerovat a chránit před dalším poškozením. Krém obsahuje i prebiotické složky podporující kožní mikrobiom.
🌿 I+M NATURKOSMETIK AGE PROTECT KRÉM PROTI VRÁSKÁM
Německá značka i+m Naturkosmetik má ve svém sortimentu pečující krém pro zralejší pleť Age Protect, který obsahuje ceramidový komplex (zejména prekurzory ceramidů - sfingolipidy). Ceramidový komplex pomáhá zlepšit obsah vlhkosti v suchých oblastech pleti a zároveň obnovuje bariérovou funkci pokožky obličeje. Tento krém můžete zkombinovat i s oční péčí proti vráskám také z řady Age Protect.
🌿ALCHYMISTKY LUXUSNÍ REGENERAČNÍ KRÉM ZNOVA
Naprosto úžasný pleťový krém zNova obsahuje ceramid NP, který chrání pleť před ztrátou vlhkosti, posiluje její ochrannou bariéry a zpomaluje stárnutí kůže. Vedle něj můžete najít ve složení např. i niacinamide, sůl kyseliny hyaluronové či polypeptidy. Krém je tvořen jako emulze voda v oleji, která mě velmi baví.
🌿 MARK AKTIVNÍ HYDRATAČNÍ KRÉM PRO VŠECHNY TYPY PLETI
Aktivní hydratační krém od slovenské značky Mark také obsahuje ceramid NP. Mimo něj i fermentované laktobacily či niacinamide.
🌿A u holek z Borůvkového kopečku najdete např. MYLO PLEŤOVÝ CERAMIDOVÝ KRÉM S VITAMÍNY RADOST či NATUINT HYDRATAČNÍ KRÉM S CERAMIDY (dříve DULCIA)
Hodně štěstí na Vaší osobní cestě za krásnou a zdravou pletí! 🩵
0 comments:
Okomentovat