Skincare může být pro někoho opravdu velká věda. A pokud nás postihne jakýkoliv kožní problém, tak o to větší! Hledáme nejrůznější ingredience a produkty, aby se stav naší pleti zlepšil. Hledáme v obchodech ty nejlepší hydratační krémy, aby naše pleť byla konečně dokonale opečovaná. Častokrát za takové produkty nebo celé produktové řady utrácíme spousty a spousty peněz, ale i tak se dostáváme do situací, že zkrátka nepůsobí. Já, jako člověk, co má zkušenosti s problematickou pletí a se spoustou produktů, však vím, že častokrát je zakopaný pes v základních krocích péče o pleť. V základních návycích, jak se o svou pleť staráme. A proto si dnes povíme o první záležitosti, na kterou bychom se měli zaměřit, pokud nás trápí jakkoliv problémová pleť.
Věřím, že alespoň polovina z nás používá nejrůznější oplachové pleťové čističe. To, že bychom měli zvolit ten, co je pro náš typ a stav pleti nejvhodnější, už snad všichni víme. Po čištění by nás pleť neměla nikterak výrazně pnout, neměla by být začervenalá, podrážděná, svědící či vysušená. Doufám, že většina z vás takový čisticí produkt již našla. Často se ale stává, že i když je produkt vhodný na náš typ a stav pleti, tak zkrátka něco nefunguje. Nebo někdy máte pocit, že vhodný je a někdy, že zase až tak není. Víte, čím to může být? Nemusí být na vině vůbec kosmetický produkt, ale kohoutková voda, kterou společně s ním používáte!
Proč kohoutková voda může být problematická pro naši pleť?
Běžná voda z vodovodu může být pro naši pleť problematickou záležitostí hned z několika důvodů. Většině z nás teče doma z kohoutku tvrdá voda. Tvrdost vody je způsobená přítomností vyšší koncentrace minerálních látek, zejména vápníku a hořčíku. Tyto minerály jsou pak schopné tvořit pevné usazeniny na bateriích, v konvicích atd. = tvoří vodní kámen. Druhým problémem je přidávání chlóru či jeho derivátů za účelem dezinfekce vody. Také musím zmínit, že tvrdá chlorovaná voda má jiné pH než naše pokožka přirozeně.
Dalším problémem je i menší účinnost pleťových čističů a možná tvorba sloučenin, které pleť vysušují a nedovolují kosmetickým surovinám z pečujících produktů, aby se do pleti vstřebaly. Myslím si, že tento děj bude lepší vysvětlit na praní oblečení. Při ekologickém praní oblečení je zcela známé, že tvrdá voda může snižovat schopnosti pracího prostředku, a proto se do praní přidávají změkčovače vody, aby praní bylo účinnější. Stejným způsobem může tvrdá voda z vodovodu ovlivnit i účinnost kosmetického čističe.
Vysušování pleti a narušení její kožní bariéry může být zapříčiněno obsaženými minerály ve vodě, ale jak si tedy tu pleť vyčistit, když vodu k tomu prostě potřebuji? Při čištění pleti určitě myslete na dávku vody, kterou na ni aplikujete. I já samotná zcela běžně používám čističe společně s vodou, ale nijak to s vodou nepřeháním. Pleť navlhčím, vyčistím, omyju a tím končím. V čem vidím velký problém je nadměrné vystavování pleti tvrdé vodě.
Zásadní chyba, kterou jsem před několika lety dělala i já samotná.
Pamatuji si ty chvíle do dnešních dnů... Jdu do sprchy, vezmu si pleťový čistič a čistím si pleť ve sprše. Poté si ještě umývám tělo, často i vlasy a celou dobu mi voda ze sprchy stéká po obličeji. A nebuďme moc při zemi, samozřejmě, že jsem zbožňovala teplou vodu. Toto čištění pleti a následná dlouhá expozice pleti vodě, nebylo to nejlepší, co jsem pro ni mohla udělat. Právě naopak. A jelikož mě trápila velmi problematická aknózní pleť, tak se to na ni moc podepsalo. Silná dehydratace byla na cestě a nové pupínky společně s ní. A ne, následné zaplácnutí pokožky krémem opravdu nepomohlo.
Seznam věcí, které mohou pomoci, aby Vaše pleť nebyla narušená tvrdou vodou:
4) VSÁZEJTE NA JEMNÉ ČISTICÍ A HYDRATAČNÍ PEČUJÍCÍ PRODUKTY.
Obzvláště v zimě se nad svou skincare velmi zamyslete. Možná bude potřebovat poupravit po teplejších dnech.
Jak ovlivňují naši pleť chladné zimní dny?
5) VYZKOUŠEJTE PODPOŘIT KŮŽI OMEGA-3.
Mimo kosmetický tip - při vyšší suchosti kůže obecně, můžete vyzkoušet doplňovat omega-3 mastné kyseliny.
Za tímto si opravdu stojím. Myslím si, že spousta lehkých i horších kožních problémů souvisí právě s vlivem chlorované tvrdé vody na naši kůži. Ať už na obličeji nebo na těle. Tudíž bych vám všem na začátek opravdu doporučila, abyste se na toto zaměřili. Společně s přečišťováním pleti je pak zaděláno na řádnou dehydrataci pleti, která může mít za následek velmi vysušenou pokožku, ekzémy, ale i akné a jiné kožní neduhy. Hodně štěstí na cestě za zdravou krásnou pletí! ❤️
0 comments:
Okomentovat