Velmi chladné dny jsou již tu, a proto bych se ráda podrobněji podívala na téma zimní péče o pleť. V letních teplých slunečných dnech nás mohou potrápit nejrůznější otázky ohledně péče... Jak se starat o svou pleť, když je každý den na sluníčku, když se jí tvoří pigmentové skvrny, když se nám tvoří více kožního mazu?? A samozřejmě, že i spoustu dalších. V zimním období přichází otázky, které bych ráda v dnešním článku objasnila a dala vám pár tipů, které můžete vyzkoušet, aby Vaše pleť byla ve skvělé kondici i v chladných zimních dnech.
Změny v pleti během chladných dnů
Jaro, léto, podzim a zima přichází každý rok s určitými vzory počasí. Každé roční období má svůj vlastní rozsah teplot a vlhkosti a tyto výkyvy ovlivňují vaši pokožku. Jak se léto mění na podzim, pravděpodobně jste si všimli, jak se vzduch ochlazuje a je sušší. Když přijde zima, vše zesílí a dostaneme ještě chladnější vzduch, nižší teploty a studenější silnější vítr.
S nástupem chladných zimních dnů dochází zejména ke ztrátě vody z pokožky do okolí (i díky přirozenému poklesu tvory NMF v pleti). A to díky suchému vzduchu, studenému větru, nízkým teplotám a přechodům ze zimy do vytápěných prostorů se suchým vzduchem. V důsledku toho se kůže stává sušší až dehydratovaná, křehčí a citlivější. Její kožní bariéra je narušena a může viditelně trpět. Tyto kožní problémy se mohou rozjet až v nejrůznější kožní onemocnění. Navíc s rostoucím věkem ubývá v pleti ceramidových jednotek, které tvoří ochranou bariéru pleti. To vede k sušší pleti, která je náchylnější na dehydrataci a k podráždění. Nedostatek vlhkosti taky omezuje funkce enzymů, které pokožka potřebuje k udržení zdravé kožní bariéry.
S přibývajícími roky také dochází u žen k poklesu hormonu estrogenu, kůže se stává méně elastická a má tendenci produkovat méně mazu. A je zcela běžné, že pokožka začne být velmi reaktivní. Chladnější počasí a vítr přináší nedostatek vlhkosti, a to může způsobit i popraskání kůže a nepříjemné podráždění nejen v oblasti obličeje, ale zejména rukou. Suchost, dehydratace může také vést k nahromadění kožních buněk, které můžou ucpat vaše póry, způsobí prasknutí nebo vzplanutí kožního onemocnění. Nižší množství vitamínu D, jak v letních měsících, může způsobit matný a zašedlý vzhled naší pokožky.
A v neposlední řadě tu máme i větší množství oděvů, které přichází do styku s naší pletí. Bohužel, i toto má vliv na stav naší pleti. Především vlasy, ale i pleť nám může „elektrizovat“, vytvářet se na ni určitý náboj, který ji určitým způsobem ovlivňuje.
Rady, jak se lépe starat o pleť v zimním období.
0 comments:
Okomentovat