Už od dob, co jsem začala psát kosmetické články mě současně lákalo téma ženství. Už před několika roky jsem vám sepisovala článek na téma Ženský cyklus a stav pleti, protože naše měnící se hormony neskutečně ovlivňují stav naší pleti. Dnes bych však chtěla jít o něco hlouběji. Jakožto žena, která se velmi ladí na svůj přirozený měsíční cyklus, vím, jak velké změny na fyzické i psychické úrovni u nás nastávají. A jak náročné pro nás někdy jsou. Tento článek nebude ve smyslu, jak na to, abychom se cítily více v pohodě. Protože upřímně... ani já samotná nemám tyto věci zmáknuté a myslím si, že jsou spíše celoživotní záležitostí. Spíše bych následující odstavce chtěla věnovat ženám, které si občas myslí, že jsou blázni. Protože i já si tak někdy připadám. Ale nejvíce mě dokáže podpořit, když mi jiná žena řekne, že to má podobně, že tyto pocity také zažívá téměř každý měsíc. V ten moment si pak přestávám připadat jako totální blázen nebo minimálně si řeknu, že v tom bláznovství nejsem samotná. A to mluvím pouze o cestě pochopit sama sebe. Vysvětlovat všechny tyto věci mužskému pohlaví, aby nás více chápalo a dokázalo se na nás více naladit, je věc druhá. Proto mi přijde nejdůležitější nejdříve pochopit sebe samu a přijmout své pozitivní světlé stránky i ty stinné. Přijmout např. to, že v některých fázích dokážu být pořádná potvora. Není lehké se mnou vycházet a často jsem i sama pro sebe destruktivní... Začneme ale hezky od začátku.
Zopakujme si, že u nás žen přirozeně probíhá nějaký plus mínus měsíční cyklus. Na rozdíl od mužů. Některá ho máme delší, některá kratší, a je to v pořádku. Každý cyklus začíná prvním dnem menstruace. Postupně nám již během menstruace nebo po ní začíná narůstat hormon estrogen a blížíme se k ovulaci. K těm dnům, kdy může být počato miminko. Po ovulaci estrogen klesá a za pár dnů se opět lehce zvýší společně s druhým naším významným hormonem – progesteronem, který panuje v druhé polovině cyklu. A jakmile ustoupí toto vysokohormonální období, opět nastane období menstruace. Důležité je zmínit, že se změnou nálad se pojí i hormony jako je testosteron, serotonin a kortizol. Velmi jednoduše řečeno.
CO POCIŤUJEME V OBDOBÍ MENSTRUACE?
Něco z nás odchází, takže se i tak můžeme cítit. První dny menstruace mohou být náročné zejména fyzicky. Bolesti, křeče, celková vyčerpanost. Někdo tyto věci zažívá více a někdo méně. Poklesy hormonů v těle před menstruací mohou vést ke změně nálad. Můžeme se neustále setkávat s podrážděností, smutkem a únavou. Věřím, že podrážděnost a lehká frustrace může vznikat v moment, kdy cítíme, jak potřebujeme odpočinek, ale neee vždy je to úplně možné. Ale snažme se prosím odpočívat co nejvíce, protože ten odpočinek (či neodpočinek) se poté projeví v následujících týdnech.
Já osobně v tyto dny trpím spíše fyzickými příznaky a vnitřně, co se týká psychiky, jsem vyklidněnější. Jsem ráda, že už konečně odchází ten premenstruační mód, který je pro mě psychicky mnohem náročnější. Většinou už přestávám reagovat na nějaké maličkosti, co by mi třeba před pár dny dokázaly ještě zvednout tlak. Více si uvědomuji hodnotu bytí, co vše mám, za co jsem vděčná a nějaké malichernosti jdou stranou. Je dobré ale brát v potaz, že každá z nás je zcela jiná a k některé např. ta vyklidněnost přichází dříve, k některé později. Vše záleží na tom, jak se hormony mění atd.
PROČ SE PO MENSTRUACI A BĚHEM OVULACE CÍTÍM TAK DOBŘE A PLNÁ ENERGIE?
Menstruační období končí a začínají nejoblíbenější dny většiny z nás. Díky stoupajícímu estrogenu roste i naše energie a pozitivní nálada. A zvládáme téměř nemožné, protože naše síly jsou pomalu nevyčerpatelné. Znáte to? Na vše se díváte pozitivně, jste motivované, odhodlané, sebevědomé, záříte, přijdete si krásné a skvělé bez toho, aby vám to někdo vůbec říkal. Velmi dobře dokážete komunikovat, a to i s vaším protějškem, protože jste mu v tomto období nejblíže. Estrogen zkrátka umí zázraky a jde ruku v ruce s dobrou náladou a energií. Společně s testosteronem pak zvyšují i sexuální chtíč. Kdy jindy, než před ovulací! A i to na nás má neskutečný vliv. Společně s těmito hormony u nás přirozeně vzrůstá i hormon štěstí serotonin, který to kompletně ještě podpoří.
Samozřejmě, že toto období miluji. I když ho mám poměrně krátké, protože mám spíše kratší cykly, tak si ho vždy velmi užívám. Ty pocity jsou nepopsatelné. Jsem spokojená, šťastná, s ničím si moc nelámu hlavu. Ráda dokončuji vše, co jsem v minulých cyklech nestihla nebo jsem na to neměla energii. Jsem vždy velmi odhodlaná a motivovaná. Ale i v těchto dnech se snažím hledat nějaký balanc, aby toho všeho nebylo na mé tělo moc a já to nepřeháněla. Když se na to podívám z té druhé, nee tak pozitivní strany, tak někdy pociťuji lehkou změnu nálady ve dnech ovulace, což si myslím, že může být způsobeno taky náhlou změnou estrogenu. Nejde o estrogen jako takový, ale o ten náhlý skok v těle, na který se musíme „aklimatizovat“.
PSYCHICKY I FYZICKY NÁROČNĚJŠÍ OBDOBÍ CYKLU ZVANÉ LUTEÁLNÍ FÁZE.
Moje milé, jde do tuhého, já vím. S odeznívající ovulací začíná po pár dnech narůstat hormon progesteron. Ten hormon, který nám pomáhá udržet případné oplodněné vajíčko a dále rozvíjet těhotenství. Dny, kdy se dostává do popředí jsou však pro nás náročné. Budeme upřímné, i když o tom třeba moc často nemluvíme, tak naše fyzické tělo i psychika se opravdu významně mění. Můžeme pociťovat problémy s trávením, cítíme se nafouknuté a naše pleť se horší. Celkově pohled na nás samotné je více negativní. Dokážeme být k sobě a často i k okolí více kritické, někdy až kruté. Ano, ta vysokohormální část cyklu je zkrátka náročná po všech úrovních. I co se týká fyzické výdrže a komunikace. Jsme více iracionální a necháváme se pohltit emocemi. Přijdeme si k ničemu. Dramatizujeme v menší či větší míře. Je jednodušší, aby nás něco naštvalo. Mnohem snadněji bouchneme. Máme větší náběh k úzkosti a depresi. U spousty z nás se projevuje silné PMS až PMDD. Rozumím tomu, chápu to a velmi dobře to znám.
Když se však na to koukneme z druhé strany, z té pozitivnější, tak já sama za sebe musím říct, že tyto dny naprosto miluji kvůli nekonečné kreativitě, která ve mně proudí. Dovolím si říct, že nebýt premenstruační fáze, tak Kapka není Kapkou, jakou bych ji chtěla. Je výtvorem premenstruační fáze. A přesně k těmto věcem je tato fáze z velké části určená. Ke tvorbě. Ať už jde o psaní článků, malování a jiné kreativní činnosti, tak i ve smyslu tvorby prostoru kolem sebe. Uklízení, třídění, organizování... to nám všem v tomto období jde, co? A dokonce se do těchto aktivit vrháme s radostí. A upřímně si myslím, že těchto aktivit bychom se v této fázi měly držet. Jakmile totiž máme více času a prostoru, tak už je tu potenciál vymýšlet nesmysly, hledat na sobě i okolí chyby, chodit do konfliktů a podobně.
Závěrem bych chtěla znovu zopakovat, že každá jsme jiná, máme odlišné cykly. Každou z nás hormony ovlivňují jinak. Některé v menší míře a některé v opravdu velké. Poslední týdny velmi vnímám to, že mě můj cyklus neskutečně učí. O sobě samotné, stačí se jen nacítit na tělo a pracovat na tom, co Ti napovídá. Jak na fyzické úrovni, tak hlavně v mém případě na té psychické. Moc na vás všechny myslím a nebojte, nejste v tady těch změnách a občasném bláznovství samotné. A nikdy nebudete.
0 comments:
Okomentovat