pondělí 14. října 2024

Trápí vás fungal akné?

Už jste se někdy setkali s pojmem „fungal acne“? Věřím, že pro někoho je to úplná novinka a někdo o tomto kožním problému již slyšel nebo ho postihl. A někdo s ním třeba právě teď bojuje a netuší, že se nejedná a běžné akné.

Fungal acne/Malassezia folliculitis/Pityrosporum folliculitis 

Fungal akné není úplně přesné pojmenování, ale budeme se ho držet, protože je nejrozšířenější a řekne vám více než „Malasseziová folikulitida“. Tato folikulitida vzniká jako důsledek přemnožení kvasinkovité houby zvané Malassezia, přirozeně sídlící na povrchu kůže. Když se Malassezia přemnoží ve vlasových folikulech, způsobuje vznik malých, svědivých, akné podobných pupínků. Tyto drobné pupínky se obvykle shromažďují po skupinkách, jsou si velmi velikostně podobné a mají načervenalý odstín nebo odstín kůže. Na rozdíl od běžného akné (nejčastěji acne vulgaris), kvasinkové akné nevede k černým tečkám nebo bílým pupínkům. Může však neskutečně svědit.


Kvasinkové akné se často objevuje v oblastech s vysokou hustotou mazových žláz, jako je čelo,  hrudník a záda. Faktory jako je vlhkost, pocení (proto má kvasinkové akné tendenci vzplanout v letních měsících) a používání mastných nebo komedogenních produktů péče o pleť, mohou tento stav vyvolat nebo výrazně zhoršit. Důvodem vzniku může být nejen pleťová kosmetika, ale i ta vlasová, takže pozor. Jedinci s přirozeně mastnou pletí jsou náchylnější ke kvasinkovému akné, protože přebytek oleje poskytuje ideální prostředí pro růst plísně Malassezia. Také na něj více trpí lidé s oslabeným imunitním systémem či lidé, co dlouhodoběji užívají antibiotika. Antibiotika mohou narušit přirozenou rovnováhu mikroorganismů pokožky, což může mít za následek přemnožení Malassezia a zvýšené riziko kvasinkového akné. Tomuto typu akné se daří v teplých a vlhkých podmínkách. V důsledku toho mohou jedinci pobývající v podnebí s vysokou teplotou a vlhkostí čelit větší náchylnosti k tomuto stavu. A nejvíce ti, co nosí v létě ještě velmi těsné oblečení.

Tento kožní stav je způsoben kvasinkami, proto na něj nemusí zabírat běžné produkty proti akné. Ale! Kyseliny salicylová a azelaová jsou zázračné kosmetické suroviny, takže určitě vyzkoušejte při podezření, že máte fungal akné, právě je. Kvasinkové pupínky se také na obličeji a těle libovolně mísí s běžným akné.


JAKÉ PRODUKTY BY VÁM MOHLY BÝT NÁPOMOCNÉ PŘI FUNGAL AKNÉ?

Pokud máte přirozeně ODOLNOU SMÍŠENOU AŽ MASTNOU PLEŤ, vyzkoušejte produkty s kyselinou salicylovou (nebo extraktem z vrbové kůry).

💙ŘADA TUNDRA OD LUMI - velmi účinné produkty, které pečují zejména o mastnou problematickou pleť. Tonikum je skvělé pro mastnější pleť, aby ji udržovalo v dobré kondici, a hydratační krém AHA-BHA mám doma jako takový SOS produkt, který mě zachraňuje, když vyraší pupínky ze známých i neznámých důvodů.

💙 MÁDARA SÉRUM S KYSELINOU SALICYLOVOU - sérum, kterého jsem se nemohla několik let nabažit. Měla jsem ho snad 5 balení. Obsahuje 2% čistou kyselinu salicylovou. Velmi účinné na černé tečky, rozšířené póry a pupínky. Dá se jím udělat aktivní kůra nebo ho používat pouze párkrát do týdne. Upozornění! Hodnocení kyseliny salicylové na EWG = 5-8.

💙 MÁDARA ČISTICÍ TONIKUM - tonikum s obsahem alkoholu na mastnou pleť. Také obsahuje kyselinu salicylovou v čisté formě. V mladších věku, kdy mě trápilo akné, jsem také měla několik balení.

💙 KVÍTOK SÉRUM KYSELINA SALICYLOVÁ - osobně nevyzkoušeno, ale čtu na něj samé pozitivní reakce. Jednodruhové lehké sérum s extraktem z vrbové kůry. Hodnocení extraktu na EWG =1.


Pokud máte naopak pleť PŘIROZENĚ SUŠŠÍ CITLIVĚJŠÍ, sáhněte raději po kyselině azelaové.

💙 HEMPTOUCH SÉRUM SKIN PERFECTION (kombinace azelaové kyseliny, salicylátu a CBD) - čtu samé pozitivní recenze. Sérum mám doma, ale teprve na něj přijde řada. Kyselina azelaová je vhodnější i na citlivější a sušší typy pleti. V séru je 10% koncentrace kyseliny azelaové, která je doplněna o další kosmetické suroviny mající schopnost pleť projasňovat a vyrovnávat barevné nerovnosti.

💙 KVÍTOK SÉRUM KYSELINA AZELAOVÁ - lehké sérum s kyselinou azelaovou. Séra s touto kyselinou jsou vhodné i na pleť, kterou trápí akné a zároveň je citlivá, trpí na rosaceu, kuperózu a další kožní problémy. Sérum obsahuje 10% koncentraci kyseliny azelaové přírodního původu.


JAK PRACOVAT S PRODUKTY OBSAHUJÍCÍ AKTIVNÍ INGREDIENCE?

1) Vyberte správný produkt pro Váš typ a aktuální stav pleti. Nedoporučuji produkty se silnějšími aktivními ingrediencemi aplikovat na poškozenou pleť. Nejdříve zapracujte na obnově kožní bariéry, na optimální hydrataci a až poté nasazujte aktivnější kyselinky.

2) Udělejte si test snášenlivosti obzvlášť, pokud takové suroviny zařazujete do své kosmetické rutiny nově. Pokud bude Vaše pleť na produkt jakkoliv reagovat, můžete vyzkoušet postupné zařazování (např. 1x-2x do týdne), případně aktivní produkt buď navrstvit jiným způsobem (dát ho třeba až po hydratačním séru nebo na závěr na krém). Je tu i možnost si produkt s kyselinkami přidat do jiného séra (pozor však na míchání různých aktivek) nebo do krému, aby se trošku snížila síla produktu.

3) Nezapomínejte si dávat pozor na kombinace aktivních látek, aby toho na Vaši pleť nebylo až moc, a také na SPF ochranu během dne! Aktivní ingredience činí pleť citlivější a náchylnější ke spálení či ke vzniku pigmentových skvrn.

0 comments:

Okomentovat