Komedogenita je vlastnost surovin používaných v kosmetice. Tato vlastnost popisuje míru ucpávání pórů a nejčastěji ji vídáme uvedenou u rostlinných olejů a másel. Stupeň komedogenity je hodnocen na stupnici od 0 do 5.
📌 Stupeň 0 - nekomedogenní surovina
📌 Stupeň 5 - vysoce komedogenní surovina
Jakmile jsme si vědomi tohoto faktu, není problém vybrat vhodný olej či máslo pro naši pleť. Mastná a problematická pleť by měla používat oleje s co nejnižší komedonitou, aby se pleť zbytečně neucpávala. Normální a sušší pleť (typy méně náchylné k ucpávání pórů) si obecně můžou dovolit i komedogenní oleje.
PODLE ČEHO JE DÁN STUPEŇ KOMEDOGENITY?
Záleží na chemickém složení molekuly oleje, na obsažených mastných kyselinách a jejich poměru, na velikosti molekuly. Menší molekuly s nízkou komedogenitou mají schopnost lépe pronikat do pleti a nezanechávají na povrchu kůže mastný film. Naproti tomu větší molekuly olejů s vyšší komedogenitou mají tendenci zůstávat na povrchu a nepenetrovat pokožkou či úplně minimálně. Tvoří na pleti ochrannou vrstvu, která může u citlivějších jedinců způsobit ucpání. A poté akné.
Mezi nekomedogenní oleje patří taky arganový a konopný olej či suchý olej squalane. Naopak vysoce komedogenní je např. sójový olej či olej z pšeničných klíčků.
Stupeň komedogenity určuje především poměr mastných kyselin, které jsou v oleji obsažené. Mezi nekomedogenní mastné kyseliny patří kyselina linolová (linoleic acid), která je obsažená např. v jojobovém, pupalkovém, hroznovém, malinovém a černuchovém oleji. Oleje s vysokým obsahem kyseliny linolové vyrovnávají tvorbu mazu, rychleji se do pleti vstřebávají. Jsou vhodné pro mastnou až normální pleť.
Jakmile je v rostlinném oleji či másle větší množství kyseliny olejové (oleic acid), tak olej zadržuje vlhkost v pleti, vytváří ochrannou vrstvu a léčí podrážděnou pokožku. Oleje s vysokým obsahem kyseliny olejové jsou určeny pro sušší a citlivější typy pleti. Patří mezi ně např. mandlový, meruňkový, avokádový a lískový olej.
Mezi komedogenní mastné kyseliny patří i kyselina laurová, myristová a alfa-linolenová. Všechny mají stupeň komedonicity 3-4. Naopak mezi nekomedogenní patří kyselina arachidová, behenová či ricinolejová. Mají stupeň komedonicity 0-2. Mastných kyselin však existuje několik desítek. Toto je pouze pár z nich.
0 komentářů:
Okomentovat