pátek 27. března 2020

Chemické UV filtry v kosmetice

Na začátek tohoto článku bych ráda objasnila pojem chemické UV filtry. Jsem člověk, který zastává názor, že i voda je chemie. Každá sloučenina, každá molekula má nějakou svou chemickou strukturu, povahu, vlastnosti. Takže i přírodní kosmetika v sobě má spoustu chemie. Záleží, jak na celé toto téma nahlížíte. I ten mandlový, arganový olej má nějakou svou chemickou strukturu, od které se odvíjí vše. Je to, jak kdybych řekla, že mandlový olej je triglycerid, který je sestaven ze sloučenin glycerolu a mastných kyselin (třeba kyseliny olejové, kterou tvoří dlouhý uhlíkatý řetězec a má jednu dvojnou vazbu). Snad chápete, co tím chci říct. Pojem „chemické UV filtry“ je zavedený termín pro organické sloučeniny, které ochraňují kůži před UV paprsky, a proto jej používám. Není to tak, že bych si myslela, že anorganické pigmenty (fyzikální blokátory) nejsou žádná chemie. Takto na objasnění a teď už více k tématu.

Chemické UV filtry jsou charakteristické tím, že dokážou UV paprsky absorbovat. A proto je označujeme za UV absorbéry. Jedná se o organické sloučeniny nejrůznějších struktur. Podobné si jsou však tím, že ve svých strukturách obsahují konjugované dvojné vazby (dvojné vazby se střídají s jednoduchými).

Příklad struktury:


Právě díky těmto vazbám pak může docházet k absorpci UV záření. Vazby záření přijmou a určitým způsobem se struktura UV filtru změní. Může dojít k fotolýze, fotoizomeraci a dalším reakcím. Sloučenina zkrátka záření přijme, nějak se přetransformuje a častokrát paprsky změní i na teplo.

V kosmetice je známo hned několik kategorií, které se neustále používají (či používaly dříve) k výrobě ochranných krémů, mlék, ale i dekorativní kosmetiky a dalších produktů.

Patří sem:

BENZOFENONY – např. benzofenon-3 a benzofenon-4
SALICYLÁTY – např. homosalate, 2-ethylhexylsalicylát
KYSELINA p-AMINOBENZOOVÁ a její deriváty
TRIAZINY – např. ethylhexyltriazin
BENZOTRIAZOLY
CINAMÁTY – deriváty kyseliny skořicové
DERIVÁTY KAFRU
… a další

Tyto sloučeniny můžou mít několik názvů! Tak je dobré, si INCI vždy důkladně prostudovat. Nejčastěji se však setkáváme ve složení s těmito názvy: oxybenzone, avobenzone, octisalate, octocrylene, homosalate a octinoxate

Příklad INCI ochranného krému s SPF 50

Chemické UV filtry dokážou ochránit kůži před UV paprsky, nezanechávají na kůži bílý film a hezky se vstřebávají. Avšak mají svá úskalí, proč je pravá přírodní kosmetika nepoužívá.

Jedna z věcí je tendence akumulovat se ve vodním prostředí. Jedete se někam vykoupat, namažete se krémem a tento krém pak z určité části (společně s UV filtry) zůstává ve vodě. Před Vámi a po Vás se jde vykoupat ještě bezpočet lidí a ve vodě zůstávají velká množství UV filtrů, které se můžou akumulovat a akumulují ve vodních organismech. A nemají na ně dobrý vliv, to mi věřte. Tyto látky narušují jejich systém, jejich tělo a životní funkce. Určitě jste narazili i na články o korálech, které těmito látkami dost trpí…

Další věcí k tomuto tématu je nevyzpytatelnost rozkladu jednotlivých UV filtrů. Nějak jinak se rozkládá sloučenina na naší pleti, jinak ve slaném moři, v rybníku, ve chlorovaných útvarech,…  Vždy se jedná o jiné prostředí. 

Jako příklad tu mám změnu AVOBENZONU za podmínek, kdy na něj reaguje chlorovaná desinfekce a UV záření. Molekula avobenzonu je pak schopna se reakcí přeměnit na substituované chlorované fenoly a acetofenoly, které jsou známé svou toxicitou! Chlor a fenol – mám z toho husinu!

Ve výsledku, když se nad tím člověk zamyslí, tak i když chemické UV filtry v kosmetice nepoužívá, tak je dost možné, že se mu na kůži nějaký zachytne, jakmile si jde zaplavat na koupaliště či do rybníku.

No a další problém uvedlo na svém webu třeba i EWG. Mluví o souvislostech mezi chemickými absorbéry a alergickými reakcemi. A taky jejich vlivem na hormonální systém. Celý článek naleznete ZDE.

„Laboratorní studie ukazují, že některé chemické UV filtry mohou napodobovat hormony, a lékaři hlásili kožní alergie související s opalovacími krémy, což vyvolává důležité otázky o nezamýšlených důsledcích na lidské zdraví při časté aplikaci opalovacích krémů.“

„EWG doporučuje spotřebitelům vyhýbat se opalovacím krémům s oxybenzonem. Uživatelé opalovacích krémů jsou však také vystaveni jiným aktivním složkám. Margaret Schlumpf z Curyšské univerzity detekovala čtyři další filtry na ochranu proti slunci spolu s oxybenzonem v mateřském mléce, což naznačuje, že vyvíjející se plod a novorozenci mohou být těmto látkám vystaveni.“

Teď je Vám už asi jasné, jaký mám postoj k těmto látkám. I Vy se nad tím zamyslete.
Další články na téma opalovacích produktů naleznete ZDE a ZDE.

0 komentářů:

Okomentovat