pátek 8. listopadu 2019

Esenciální oleje pro ženský cyklus

Ženský měsíční cyklus je rozdělen na fázi folikulární a luteální.
Folikulární fáze trvá od prvního dne menstruace a trvá asi 14 dnů při standardním menstruačním cyklu 28 dnů. Poté přichází ovulace. Luteální fáze začíná plus mínus 15. den cyklu po ovulaci a končí poslední den před menstruací. K ovulaci dochází “uprostřed” cyklu, avšak je to u každé ženy dost individuální. Musí si to vysledovat samotná. Do ovulace se v těle nejvíce vylučuje hormon estrogen (podporuje zraní vajíčka a podobně), při ovulaci je jeho hladina nejvyšší a po ní postupně klesá. Po ovulaci se zvýší hladina hormonu progesteronu, který připravuje tělo na otěhotnění.

Zdroj diagramu: https://www.otehotnet.cz/je-telo-v-hormonalni-rovnovaze/

Esenciální oleje jsou přírodní látky, které mohou pomoci při hormonální nerovnováze, PMS, nevolnostem, špatné náladě, návalech horka atd. Dají se používat v rámci aromaterapie, můžeme se jimi mazat a masírovat tělo. Některé dokonce požívat vnitřně, ale s tím opatrně!

10 esenciálních olejů podporujících ženský cyklus:

🌿 Vitex Berry – Drmek obecný
Drmek ovlivňuje ženské cykly tak, že reguluje produkci hormonu progesteronu pro ovulaci a příjemnou luteální fázi. Stejně tak podporuje tvorbu estrogenu a pomáhá vytvořit ideální poměr mezi těmito dvěma hormony. Navíc může zvýšit schopnost plodnosti, bojovat proti hormonálnímu akné a zmírnit PMS. Dobře se mísí s levandulí, ylangem a gerániem. Je potřeba ho ředit nosným olejem, např. jojobovým nebo kokosovým. 

🌿 Pelargonium graveolens – Geranium
Geranium vyrovnává hladinu potřebných hormonů zejména při ovulaci. Zlepšuje náladu např. při PMS. Dobře se mísí s levandulí a pomeranče.  Má antidepresivní účinky a je potřeba jej ředit nosným olejem. 

🌿 Cananga Odorata – Ylang Ylang 
Ylang se používá se jako afrodiziakum, často zvyšuje libido, protože zmírňuje stres a úzkosti. Je uklidňující a protizánětlivý – ideální na bolesti v tomto období. Sám o sobě má dost silnou vůni, ale mísit se klidně může. 

🌿 Peppermint, Mentha – Máta
Máta zmírňuje bolest, ať už hlavy nebo křeče. Má pozitivní vliv na PMS, ženám pomáhá se přes toto období dostat více do pohody. Máta se dobře mísí s levandulí, pomerančem a rozmarýnem. 

🌿 Clary Sage, Salvia sclarea – Šalvěj
V kombinaci se sladkou majoránkou nebo levandulí má velmi pozitivní vliv na křeče v premenstruační a menstruační fázi. Pomáhá vyrovnat hormony snížením hormonu kortizolu, což znamená, že nás zbavuje stresu, uvolňuje a zklidňuje. Dobře se mísí i s pelargonií a ylangem. 

🌿 Foeniculum vulgare, Fennel – Fenykl
Fenyklový olej snižuje intenzitu a frekvenci menstruačních křečí. U mnoha kojících žen prý zvyšuje i produkci mateřského mléka. Má aroma jako lékořice, dobře se mísí s pomerančem a levandulí. 

🌿 Citrus aurantinum – Neroli
Pomerančovník snižuje bolest a je účinný při zmírňování návalů horka u žen, co jsou v menopauze. Je protizánětlivý a snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu jako šalvěj. Zvyšuje i sexuální touhu.

🌿 Lavandula angustifolia – Levandule
Zda Vás provází jakýmkoliv období cyklu nespavost, tak pomůže právě levandule. Podporuje relaxaci a posiluje dobrou náladu. Též je antimikrobiální, takže je skvělým pomocníkem při vaginálních infekcích. Nebo často bývá součástí produktů na tyto ženské problémy. Pomocí levandule se uklidňuje celé tělo a hladina hormonů se přirozeně vyvažuje.


🌿 Citrus sinensis, Orange – Pomeranč
Stejně jako většina citrusů pomeranč zvyšuje dobrou náladu a nakopává. Je ideální volbou na deprese. Citrusy jsou fototoxické, takže oleje je používají spíše do aromalamp a aroma difuzérů. Mísí se s grapefruity, citronem a santalovým dřevem.

🌿 Rosmarinus officinalis, Rosemary – Rozmarýn
Rozmarýn zvyšuje paměť a snižuje trest. Podporuje funkci jater a pomáhá při detoxikaci organismu. Umožňuje správné trávení živin. Dobře se mísí s mátou a santalovým dřevem.

Esenciální oleje pro folikulární fázi:

Folikulární fáze začíná menstruací a končí ovulací. Nejdůležitějším hormonem v tomto období je estrogen, který je zodpovědný za zvýšenou hladinu energie a připravuje ženské tělo na ovulaci. Při ovulaci je hladina estrogenu nejvyšší a zvyšuje se přirozeně i testosteron - zvýšené libido.
  • hormonální rovnováha: drmek obecný, geranium, neroli, šalvěj

Esenciální oleje pro luteální fázi (včetně PMS):

Luteální fáze začíná po ovulaci a končí těsně před menstruací. Estrogen klesá a zvyšuje se hormon progesteron (připravuje tělo na případné otěhotnění). Před menstruací se oba hormony hodně sníží.
  • bolesti hlavy: máta peprná, levandule
  • akné: drmek obecný
  • křeče: drmek obecný, máta peprná, šalvěj, fenykl
  • problémy s nadýmáním a trávením: fenykl, rozmarýn
  • nespavost: levandule
  • nízké libido: ylang ylang
  • úzkost, stres, deprese: pomeranč, levandule, neroli, šalvěj
  • málo energie/únava: máta peprná
  • výkyvy nálad: geranium

0 komentářů:

Okomentovat